Ситуація з пандемією знову показала, наскільки польський ринок залежить від іноземних робітників.

Сезонну роботу в Польщі цього року важко починати без трудящих-мігрантів зі Східної Європи. Польські фермери бояться, що урожай може піти незібрані.

Сайти з вакансіями і профільними групами в соціальних мережах повні анонсів про роботу збору полуниці, але там не так багато, хто хоче. Українці, які працювали в готелях або ресторанах, закритих для карантину, не поспішають заходити на поля. Власники ферм стверджують, що безробітні поляки навряд чи замінять їх, тому що вони не звикли до наполегливої праці.

Тепер сільське господарство Польщі потребує кількох тисяч робітників, в червні-кілька десятків тисяч. У будівельній галузі, яка припадає на 8% ВВП Польщі, претендує на гострий дефіцит робітників. Одна з п’яти українських будівельників залишила країну.

Важко зробити прогнози в умовах, що постійно змінюються кризовою ситуацією, але можна припустити, що якщо кордони залишаться закритими до початку літа, дефіцит праці відчувається на автомобільній промисловості, меблевій промисловості та металі і деревообробці-тобто тих галузей, які вже почали «Розморожувати» свою діяльність.

Польща навряд чи зможе покрити трудові потреби, якщо не буде великої рецесії і посухи, навіть серед зростання безробіття в країні.

Як буде змінюватися ринок праці в Польщі? А як може ситуація з поверненням українців впливати на економіку Польщі та України?

Дві хвилі повернення

Після закриття кордонів з Польщі на дві хвилі залишилося близько 150 000 українців. Вони в основному мігранти, які вийшли з законного перебування в країні.

Третя очікувальна хвиля масового від’їзду на православну Великдень і травневі свята в Україні не відбулося. Українці зрозуміли, що після повернення до Польщі їм буде важко зберегти свою роботу. Їх частково заспокоїв закони, передані польським урядом про автоматичне подовження прострочених документів, тобто можна працювати далі.

Українці, які залишилися в Польщі, почали отримувати голоси тих, хто повернувся зі своєї Батьківщини: важко знайти роботу в Україні зараз, поїсти-задоволення з сумнівними перспективами. Економічна ситуація в Україні не є обнадійливою. Лише за місяць на карантин кількість безробітних в Україні зросла на 1-1,3 млн. Хоча в Польщі така кількість безробітних очікується до кінця року.

Третина українців, які залишили Польщу, вже хочуть повернутися.

Про це свідчать дані, зібрані нашим аналітичною відділом за результатами звернень до «гарячої лінії», започатданої нами соціальною програмою допомоги українцям «ми разом». Серед абонентів є ті, хто ніколи не був до Польщі до пандемії. Зростає кількість українців, охочих прийти на роботу.

Нова реальність на польському ринку

Проте, робітники-мігранти можуть зіткнутися з новою кризою в Польщі. Тепер це не працівник, але роботодавець знову диктують умови.

Перед пандемією українці, маючи вже освоїли польський ринок, обрали найкраще з багатьох пропонованих вакансій, а компанії залучали співробітників з соціальними пакетами і бонусами, а також документи і оформлення, і так далі.

Тепер є ще Вакансії в Польщі, але попит на хорошу роботу буде значно зростати.

Кілька людей, як польських громадян, так і іноземців, можуть застосовуватися для одного місця. Ми вже бачимо цю тенденцію для підприємств, з якими ми співпрацюємо.

Роботодавці будуть вибирати кращі з кращих. Українці здавна зарекомендували себе в Польщі як хороших робітників. Зміцнити свою конкурентоспроможність тепер допоможе хороші професійні навички, майстерність польської принаймні на базовому рівні і гнучкість у прийнятті пропозицій на роботу.

Конкуренція між країнами

Якщо конкуренція на польському ринку не особливо помітна, то на європейському ринку вона вже розгорнулася між країнами для сезонних робітників зі Східної Європи.

Європейська комісія закликала сезонних робітників бути прирівняними до критичних професій, таких як лікарі або пілоти під час епідемії і зробити процедури перетину кордону простіше для них.

Літаки Німеччини переправляючи сезонних робітників зі Східної Європи. Міністерство закордонних справ України стверджує, що до них звернулися кілька міністрів закордонних справ, готові направити літаки для українців на сезонні роботи.

Польща як і раніше приваблива і зручна для трудящих-мігрантів з України. Це єдина країна ЄС, де громадяни України можуть працювати над біометричними паспортами, отримавши тимчасовий дозвіл на роботу.

Але в умовах суперблоку доступ нових робітників на польський ринок праці складний.

Згідно з соціологічним дослідженням, яке проводилося в лютому 2020 року, 84% українців, які працюють у Польщі, були зацікавлені у працевлаштуванні в Німеччині, Чехії та Скандинавії, а 40% були готові поїхати до Німеччини, як тільки вона відкрила свої ринки для іноземців.

Як змінюється настрій трудящих-мігрантів під час кризи буде залежати від того, наскільки швидко країни ЄС реагують на законодавчо, що полегшує для іноземців доступ до ринку праці навіть під час карантину і коли будуть відкриватися кордони.

У випадку пандемії, Польща все ще проводить проактивну політику. Дефіцит персоналу у зв’язку з від’їздом українців примусив польську владу прислухатися до побажань роботодавців і піти на законодавчому пом’якшення, розширюючи термін законного перебування в Польщі для іноземців.

Завдяки таким діям можна було уникнути масового відходу українців з Польщі.

Але недостатня і неточна інформація про закриття кордонів українськими властями викликала паніку. Українці почали перетинати кордон, наражаючи на ризик зараження. Будучи поза роботою в Україні протягом деякого часу, їхнє невдоволення зростатиме. Чи зможе Український уряд створити дуже швидко обіцяні робочі місця для репатріантів – це величезне питання.

Але обсяг грошових переказів в Україну з Польщі від зараобітів-одна з найбільших пунктів валюти в економіці-може суттєво знизитися. Гроші трудящих стабілізували курс гривні і працювали на внутрішньому ринку.

Аналіз ситуації в обох країнах дає нам можливість зробити висновок: українці чекають сигнали від польської та української влади, чи буде робота і де шукати його, в найближчі місяці. І малоймовірно, що вибір буде на користь України. Але Польща також повинна турбуватися, якщо Сусідні країни ЄС більш швидко орієнтуються у зміні кризової ситуації і залучають українських трудящих-мігрантів кращі умови, як тільки кордони відкриваються.