Все більше наших співвітчизників збираються працювати в Польщі. За даними Міністерства сім’ї, праці та соціальної політики в Польщі, тут працюють понад мільйон наших співвітчизників, а за неофіційними даними цей показник досягає навіть 2 000 000. Статистика показує, що 95% усіх іноземних робітників у Польщі – українці. Вони працюють у кожних 10 польських компаніях, і кожні 5 українців працюють у сільському господарстві.

Польща приваблює наших співвітчизників відносно краще, ніж в Україні, зарплату, близькість до України і велика кількість вакансій для тих, хто хоче отримати роботу тут.

Однак, незважаючи на всі переваги роботи в Польщі, серед українців широко поширена і багато міфів, які часто лякають і стають добрими причинами відмовитися від ідеї роботи в сусідній країні. Ми зібрали 8 найпоширеніших міфів серед українців про роботу в Польщі і спробували спростувати їх.

міфи про роботу в Польщі

Міф No 1

УКРАЇНЦІ ВИПЛАЧУЮТЬСЯ МЕНШЕ, НІЖ ПОЛЯКИ

Цей поширений міф є серед багатьох українців, які твердо вірять, що польські роботодавці не хочуть платити українським працівникам таку ж зарплату, як і їх співвітчизників. Міф грунтується на тому, що для поляків вигідно наймати українців насправді тому, що це «дешева праця» і платити такі робітники можуть бути меншими.

низька оплата

Насправді, відповідно до польського законодавства, для того, щоб найняти іноземного працівника, роботодавець зобов’язаний запропонувати іноземцю ту ж зарплату, що він пропонує поляки на аналогічній посаді.

У той же час, зарплата іноземця повинна бути не меншою, ніж фіксована мінімальна заробітна плата в Польщі. Заробітна плата нижче мінімальної заробітної плати вважається порушенням прав працівників. У зв’язку з неплатою за мінімальну ставку співробітника, роботодавець може зіткнутися штраф від 1 до 30 000 злотих. Дотримання цих вимог контролюється національною інспекцією праці в Польщі.

Міф No 2

РОБОТА В ПОЛЬЩІ МОЖЕ БУТИ БУДЬ-ЯКОЮ ПОЛЬСЬКОЮ АБО ШЕНГЕНСЬКОЇ ВІЗИ

Є кілька типів віз в Польщу, які можуть бути відкриті в залежності від мети вашої поїздки. Наприклад, торгові візи, турист, гість, студент і т. д. є спільними. Крім того, у 2017 Україна ввела безвізовий режим, який в більшості випадків виключає необхідність відкриття візи для поїздки в іншу країну Європи, включаючи Польщу.

Багато хто вважає, що якщо вони вже отримали візу до Польщі і перетнули кордон, то вони зможуть знайти роботу в цій країні і отримати там роботу. Однак, насправді, юридичне працевлаштування в Польщі можливе тільки за наявності підходящої робочої візи.

Для цілей працевлаштування, ви можете отримати польську Національну робочу візу, яка дозволяє вам залишатися 6 або 9 місяців у Польщі на рік або короткострокова шенгенська віза на 3 місяці.

Польська Робоча віза

Міф No 3

ПОВ’ЯЗАНІ: ПОВ’ЯЗАНІ БІЛЬШЕ

Запрошенням до роботи є обов‘язковим документом, на підставі якого відкривається Робоча віза і з якою вони перетинають кордон до Польщі. Він виданий роботодавцем, який повинен зареєструватися в польському місті заява про намір використовувати іноземця (o’wadcio о заіарзе powierzenia. м праці).

Міф про те, що запрошення на роботу в Польщі оплачується, народилася в результаті досвіду тих людей, які вже зіткнулися з пошуком роботи в Польщі і впав на недобросовісні роботодавці або неперевіреними пошуку роботи агентств, які фактично заряджено українців за таке запрошення.

оплачте запрошення на роботу в Польщі

Насправді, для іноземців, запрошення від роботодавця абсолютно безкоштовно, в той час як роботодавець сам повинен заплатити 30 злотих для того, щоб зареєструвати застосування наміру доручити роботу іноземцю.

Міф No 4 

УКРАЇНЦІ В ПОЛЬЩІ У СВІТІ ПЕРЕД КАНСІ ТА НЕВИМОВНОЮ

Цей міф був також народжений через гіркий досвід деяких з наших співвітчизників, які працювали в Польщі стикаються з недобросовісними роботодавцями, які затримують заробітну плату, приділяється менше, ніж заявленої суми, або просто зіткнулися з такими вкрай неприємні ситуації, як шахрайство, грабіж і т. д. у Польщі і не знала, де звернутися за допомогою.

Шахраї в Польщі

Однак, насправді, для іноземців, що працюють у Польщі законно, є багато інститутів, які готові допомогти і надати безкоштовну консультацію у разі будь-яких проблем.

Перш за все, як громадянин України, ви можете звернутися в будь-яке українське Консульство в Польщі. Якщо це пограбування, тілесне ушкодження і т. д., ви повинні також звернутися до польської поліції, і вони будуть зобов’язані вам допомогти.

Якщо роботодавець має справу з порушенням прав на працевлаштування, невиконання умов трудового договору або несплати заробітної плати, ви маєте право подати скаргу до державної інспекції праці (Pa’stwowa Inspeкмда), яка контролює дотримання трудового законодавства Польщі.

Ви також можете звернутися до наступних організацій за порадою з різних питань і за допомогою:

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej (SIP)

 • Адреса: ул. Siedmiogродзинка 5/51, Варшава
 • Tel: q48 22 621 51 65
 • interwencjaprawna.pl

Фундая Поліскіе форум Міграция

Fundacja на жжедзинь R’nonenomi ‘ (ФРС)

Гельсьска Фундая Праж Cz’owieka

 • Адреса: ул. Zgoda 11, Варшава
 • Тел: q48 22 556 44 54,
 • 48 22 556 44 686
 • www.hfhr.pl

Mi’dzynarodowa організація Do spraw (МОМ)

Uniwersytecka Poradnia Prawna Katolickiego Uniwersytecka Lubelskiego

Centrum Pomocy Prawnej ім. Галіни nie

Центр для Іміґранції і імігрантек

 • Адреса: ул. Miszewskiego 17, п. 103, Дегск
 • cwii.org.pl

Біуро Porad Obywatelskich w Gdyni, Stowarzyszenie OVUM

Біуро порад Obywatelskich

 • Адреса: ул. Wroc’aw, Словенія
 • Tel: q48 71 344 84 39
 • zbpo.org.pl

Університек Poradnia Prawna

 • Адреса: ул. Wiziенна 10/12, буд. C, Pok. 104, Wroc’aw
 • Tel: q48 71 375 20 09
 • prawo.uni.wroc.pl

Інформація про мігрантів, колегіум Хемукум

 • Адреса: ул. Грюнвальдька 6, біуро 253, Помна
 • Tel: q48 61 829 11 00
 • migrant.poznan.pl

Крім того, польська інспекція праці нещодавно відкрила інформаційну лінію для українців, які працюють в Польщі, де ви можете звернутися за консультацією по телефону:

22 111 35 29 

Міф No 5 

ЯК ПЛІТКОНАМИ, УКРАЇНЦІ НЕ ПОВИННІ ПЕРЕБУВАТИ В ПОЛЬЩІ

Віра в такий міф може призвести до штрафу або навіть позбавлення волі для вас. Фактично, було б грубим помилкою припустити, що громадяни України зобов’язані сплачувати податок лише на території України.

податок у Польщі

Відповідно до польського законодавства всі особи, які проживають (або ті, хто жили) у Польщі, і які отримують (одержані) доходи в Польщі на певний час мають податкові зобов’язання перед цією державою, а це означає, що вони повинні сплачувати податок у Польщі на загальну суму всіх доходів, що надійшли тут, незалежно від того, в якій державі особа є громадянином.

Зазвичай роботодавець вираховує так звані авансові платежі з заробітної плати працівника щомісяця-відрахування до податкової служби Польщі, Фонду охорони здоров’я тощо. Насправді, ці податки становлять різницю між чистої заробітної плати і брутто.

 • Загальна заробітна плата в Польщі – це сума заробітної плати працівника без урахування податку.
 • Чиста зарплата в Польщі-це сума, яку працівник отримує після вирахування всіх внесків і податків з валового заробітку. Насправді, чиста зарплата становить 73% від брутто. Решта 27% переходить до скарбниці Польщі

Міф No 6

ЗНАЙТИ ГАРНУ РОБОТУ В ПОЛЬЩІ БЕЗ ЗНАННЯ ПОЛЬСЬКОЇ-НІ

Незнання польської мови часто припиняє бажаючих працювати за кордоном. Однак, насправді, сьогодні є все більше вакансій на польському ринку праці для іноземців, де вам не потрібно оволодіти мовою взагалі.

Наприклад, на багатьох фабриках, будівництві, роботі в сільському господарстві, мовних навичок не потрібно. Якщо ви володієте іншою мовою, наприклад англійською або німецькою мовами, ви можете знайти роботу в Польщі, де вам потрібно буде знати цю конкретну мову (наприклад, спілкування з іноземними партнерами компанії тощо).

польська

Вам навіть не доведеться турбуватися про те, щоб підписати трудовий договір з вашим роботодавцем польською мовою, де ви не можете зрозуміти або знати про будь-яких важливих точках, тому що відповідно до вимог, роботодавець повинен підписати трудовий договір польською мовою. Надайте вам копію контракту, перекладеного на мову, яку ви розумієте.

Крім того, багато фірм і корпорацій платять польські для іноземних робітників. Ви також можете найняти репетитора самостійно, тому за короткий час ви дізнаєтеся і починаєте легко володіти польською.

Крім того, українцям легко вивчати польську мову, оскільки вона, як і Українська, належить до слов’янської групи мов і схожа на нашу рідну мову. Ну, перебуваючи в польському середовищі, протягом певного часу ви можете легко звикнути і говорити не гірше, ніж самі поляки.

Міф No 7

ДЕТАЛЬНІШЕ ЧИТАЙТЕ В ДЕТАЛЬНІШЕ

Дуже часто люди, які думають про можливість ходити на роботу в Польщі бояться суму грошей, які повинні бути витрачені на життя в Польщі. Оренда, комунальні послуги, харчування, транспорт-в результаті, витрати можуть бути більше тисячі злотих… Втім, насправді не все так страшно.

Проживають у Польщі

Дуже часто роботодавці надають іноземним працівникам вільний транспорт і додаткові кошти для житла і продовольства. Як показує статистика, більше половини українців (58%), які приїхали до Польщі для роботи, вже були забезпечені житлом-в більшості випадків це був роботодавець, який піклувався про це заздалегідь. Ще 34% отримують безкоштовне харчування та транспорт для поїздок на місце роботи.

Завдяки цьому українці значно скорощать свої витрати на проживання в Польщі під час заробітку. 45% опитаних українських робітників стверджують, що витрачають від 200 до 500 злотих на місяць за власні потреби. 16% респондентів вважали, що їх витрати перевищують 1 000. Польський злотий на місяць, і один у п’яти українців каже, що вони можуть перебувати в Польщі, витративши всього 200 злотих на місяць.

Крім того, ціни на більшість товарів в Польщі нижчі порівняно з українськими цінами, не без причини, що покупки в Польщі настільки популярні серед наших співвітчизників.

Міф No 8

ІНТЕРВ’ЮЕР І РОБОТА В ЧАСІ-НЕМАЄ

Сьогодні студент, який працює паралельно з його дослідженнями на роботі, ніхто не буде здивований. Для них це досить хороша практика і можливість заробити трохи грошей.

Є багато студентів з України, які навчаються в Польщі, які не проти отримання додаткових коштів на власні потреби і в той же час мають достатньо часу для вивчення і відвідування класів, але часто вони припинилися питанням: чи можна легально працювати і навчатися в Польщі в той же час?

робота для студентів

Справді, так, це цілком реально. Українці, які навчаються в польських університетах і знаходяться в країні на основі студентської візи, можуть легально працювати в Польщі, але максимум лише 120 годин на місяць (до 4 годин на день). Крім того, години роботи не повинні збігатися з годинами навчання, і людині доведеться надати роботодавцю докази, що підтверджують його статус студента. Це може бути Студентська картка або Довідка з декана відділу.