Польський уряд, через брак своїх фахівців, має намір спростити роботу лікарів з-за меж Європейського Союзу і підготувало до цієї зміни в законодавстві.

Як українські медики зможуть працевлаштуватися в Польщі і які умови вони повинні очікувати, "країна" була з'ясовна.

Третина іноземних лікарів у Польщі – українці.

За словами Дєнніка газети Prawna, проект Міністерства охорони здоров'я Польщі припускає, що іноземним лікарям потрібно лише здати іспит, без довгих бюрократичних затримок у вигляді нострифікації диплома (процедури визнання іноземних документів на освіти).

«Такий лікар мав право виконувати певну роботу в певній лікарні. Наприклад, якщо є потреба у хірургів у Ришев, то лікарня могла б найняти працівника з України навіть без необхідності примирити розбіжності в освіті. Вже працюючи в Польщі, лікар буде застосовуватися для повноцінної професійної діяльності ", пояснює газета Prawna.

На даний момент Український лікар повинен перш за все буттриріювати свій диплом, доповнити відмінності в освіті і здати іспит в польській (медичній термінології), щоб почати працювати за фахом.

"Через складність цієї процедури, лікарі не хочуть робити це", говорить професор Лех Чивєвський білоруського медичного університету.

За останніми даними вищої палати медицини, 1 137 іноземців працюють у державних клініках Польщі, третина з яких – з України (314 лікарів). Але справжні цифри ще більш значні, тому що багато хто з них розташовуються в приватних лікарнях для більш сприятливих умов, на яких немає статистичних даних. 

Між тим, понад 8 000 лікарі покинули Польщу після вступу до ЄС-на ще вищу заробітну плату в Західній Європі. 

Саме тому в Польщі так багато лікарів. У Європейському Союзі налічується в середньому чотири доктора на тисячу жителів, в той час як в Польщі цифра всього 2,3. Всього в Польщі налічується близько 90 000 лікарів. Таким чином, щоб вивести фігуру на середньоєвропейську, Польща повинна збільшити кількість лікарів більш ніж на 64 000 осіб-до 154 000.

"Уряд очікує, що спрощення умов праці для іноземців буде виправляти кадрові дірки в медичній промисловості. Для України це може призвести до відтоку лікарів», — пише газета.

"З реформою Супруна, всі розумні лікарі будуть бігти"

Однак відтік вже в повному розпалі.

За оцінками Міністерства охорони здоров'я України, за останні кілька років 50 000 лікарі покинули Україну.  

«Найближчим часом в Україні залишаться тільки люди в білих халатах в прямому розумінні слова-медиків без знань і з куплених дипломів, а кращі підуть за кордон,-розповідає «країна» лікар зі Львова Ірини. -З такою реформою Супруна, яка зруйнувала всі ліки, і бідні оклади всіх інтелектуальних лікарів втекти, не буде нікого лікувати українців. Мій колега-терапевт з 15-річним стажем дізнався польську, п'ять років тому, відразу після Майдану, поїхав до Варшави, підтвердив диплом і отримує близько 8 000 злотих (близько 50 000 гривень), що в 3 рази більше, ніж вона зароблена в Україні. Лікарня чиста, сучасна, не наша. Вона каже, що він шкода, що вона не залишила раніше. Її дочка навчається бути лікарем у Львові, тому вона теж візьме її до неї після закінчення навчання. Все, що вона хороша, але не без нюансів при прийомі на роботу їй радять не займатися з пацієнтами в дискусіях про політику (а деякі на прийомі люблять розмовляти на життя), про всяк випадок просили не говорити про Бандері».    

Віталій Івасенко, терапевт з Києва, який вирушив на роботу у Варшаві, стверджує, що в Польщі українські медики платять більше, ніж, наприклад, в Чеській Республіці, яка також популярна для медичної еміграції. 

За його словами, початківець молодий фахівець без досвіду отримує близько 3,5-5 тисяч злотих (22-32 тис. грн.), а лікар-фахівець-близько 20 000 злотих (130 000 гривень). Сімейні лікарі з досвідом заробляють більше 10 000 злотих на місяць (близько 70 000 гривень). Деякі з найбільших зарплат-хірургів і анестезіологів реаніматологів, вони отримують 23-35 тисяч злотих (150-225 тисяч гривень). 

"З досвідом і професійним розвитком, дохід тільки зростає. Колишній віце-міністр охорони здоров'я Польщі визнав, що він отримав 7 000 злотих і пішов з фальшивої, тому що з його досвідом він, як терапевт, буде заробляти не менше трьох разів більше ", сказав Iwasenko.

Найбільше, за його словами, платять спеціалізовані лікарі.

"1000 злотих (6500. «За зрушення-не межа»,-пише в своєму блозі Український.

За нічний борг-бонус у розмірі 22000 гривень

За словами Івасенко, робота легше знайти в провінції, ніж у великих містах.

"Влітку 2015 я поїхав до Варшави, а потім" загорівся ". Було бажання переїхати сюди, щоб жити. Він почав вивчати мову, вступило в медичну школу в Варшаві (тип нашого ПТУ), щоб мати спеціальність і адаптуватися в навколишньому середовищі-він ділиться своєю історією. -Це незабаром дозволило мені подолати мовний бар'єр і почати підтверджувати мій диплом, який я зробив успішно. Особисто я спілкувався з потенційними роботодавцями, подорожував по всій країні. Прямо за межами великих міст, там явно не вистачає персоналу, тому не складно домовитися про співбесіду. У мене хороша спеціальність: терапевти потрібні скрізь. Але не тільки це. Вузький фахівець не потрібно шукати роботу, клініки для них «борються». Багато хто може бути стримуватися складністю всіх кроків у процесі отримання права на практику медицини в Польщі. Дійсно, є щось зламати вашу голову. Але результат того вартий. Лікарі-еліта польського суспільства. Разом з юристами, суддями, системними аналітиками».

До речі, медсестри, за його словами, потрібні ще більше лікарів у Польщі, ніж лікарі. У Варшаві є робота для медсестри без досвіду. Вони отримують близько 3-3500 злотих (20-23 тис. грн.), це в три-чотири рази більше, ніж у регіонах України (близько 5-7 тис. грн.). Фельдшерів-4-5 тис злотих (25-30 тис. грн.).

В цілому зарплата залежить від кількості нічних зрушень, стажу роботи і категорії лікаря, місця праці (громадської або приватної клініки), області роботи.

Місцеві медики не люблять працювати вночі, тому нічний обов'язок оплачується окремо, як бонус до швидкості 500 до 3 000-плюс злотих (3-22 тис. гривень) за один обов'язок.

Надбавка до зарплати також йде на стаж: 10%-з 10-річним стажем роботи, 20%-на 20 років.

При цьому витрати в Польщі-значно менше, ніж, наприклад, у Німеччині, де лікарі прагнуть піти, адже зарплата лікарів є одними з найвищих в Європі. 

"Прибрати" єдину, комунальну і Інтернет-це займе близько 2500 злотих (16000 гривень). Для їжі, якщо ви готуєте себе, піде 700 злотих (5000 гривень), багато товарів в Польщі дешевші, ніж в Україні. З зарплатою не менше 8 000 злотих (50 000 гривень) налічується близько 20 000 гривень, «ще один лікар, ігор Nakonnykh, який поїхав до Польщі, розповідає нам.

Для працевлаштування в Польщі-3 роки і 10 000 євро

Втім, бувають підводні камені.

«Щоб працювати лікарем в Польщі, потрібно не тільки вивчити польську мову (здати іспит), нострифікувати документи, а й пройти стажування і пройти державну медичну експертизу. Все це займає 2-3 років і витрачає більше, ніж 10000. Євро», – каже Володимир Леус, лікар Івано-Франківськ.  

Для спрощення роботи польські чиновники пропонують внести зміни до положення про нострифікації дипломів. Втім, експерти мають сумніви, що це буде можливо зробити.

«Взаємне визнання медичних кваліфікацій в Україні не може бути прийняте Європейським Союзом, оскільки це означатиме визнання його у всіх державах-членах ЄС. Медична рада також на користь збереження нострифікації, вважаючи, що його скасування може негативно вплинути на пацієнтів. Існує ризик того, що іноземні Лікарі без кваліфікацій будуть найняті до лікарень»,-розповідає Марек Яарсеновський, чиновник охорони здоров'я з Глівіце, в годині їзди від Кракова.

У той же час, чиновник вважає, що спрощення підтвердження кваліфікацій може допомогти Польщі, оскільки місцеві лікарі все частіше подорожують до Німеччини та США.